Честота на туморите в лицево-челюстната област

Проучванията показват тенденция за непрекъснато и значително увеличаване на туморите в лицево-челюстната област. Нарасналата честота е причина ракът на устната кухина в някои страни да е най-разпространената онкологична болест след лимфома и левкемията. Четирикратно повишената заболеваемост дава основание на някои автори да определят рака на устната кухина за болестта на 21 век.

В литературата са описани множество проучвания за честотата и разпространението на туморите в лицево-челюстната област. Според повечето от тях, тези заболявания засягат  основно мъжете, при които честотата варира от 54% до 2/3 от онкологичните болести. Най-често боледуват мъже над 40-годишна възраст. Двайсетгодишно проучване на 26 826 пациенти с тумори на главата и шията показват, че мъжете страдат 2,4 пъти по-често от злокачествени заболявания, докато при доброкачествените тумори съотношението мъже:жени е 0,84:1. Според други изследвания, съотношението на злокачествените заболявания при мъжете и жените е 2,31:1. Такива данни сочи и първото описано скринингово проучване за рак на главата и шията, което показва повишена вероятност от заболяване при мъжете и доказва ролята на тютюнопушенето като водещ етиологичен фактор.

Тенденция за увеличаване честотата на онкологичните заболявания се наблюдава и в България, като броят на онкологично болните след 2000 г. нараства с 1,5% годишно. Проучванията показват, че 10% от тези заболявания засягат лицево-челюстната област и заедно с доброкачествените тумори заемат 21,79% от общата туморна заболеваемост. Според  някои данни честотата им е по-голяма при мъжете, а според други еднаква за двата пола, но мъжете са засегнати по-често от злокачествени тумори. Такива данни потвърждава и лечебната дейност на Клиниката по лицево-челюстна хирургия на Стоматологичен факултет-София за периода 1971-1980 г. Резултатите показват близка заболеваемост при двата пола, с лек превес при мъжете. В 66% от случаите това са злокачествени заболявания, от които страдат основно пациенти над 40-годишна възраст.

 Меламед  установява, че заболеваемостта от злокачествени тумори на носа и околоносните кухини е 20,5-0,8 на 100 000 жители, което представлява 0,2-2% от общата онкологична заболеваемост и 6% от тази на горните дихателни пътища. Изследването показва, че мъжете боледуват два пъти по-често.

Според Сарачев и Ананощев честотата на рака в устната кухина в световен мащаб заема 4% от всички злокачествени заболявания, а в България – 2,21%. Авторите установяват, че за периода 1985-1999 г. заболеваемостта се е увеличила с 58,6 %,  като при мъжете е нараснала от 8,9 до 10,12, а при жените – от 1,4 до 2,25 случая на 100 000 души.  При проучването се установява 6,9 пъти по-висок риск от заболяване при мъжете, като заболеваемостта над 60-годишна възраст се е увеличила повече от 25 пъти, докато за същия период при жените е констатирано двукратно нарастване.

Повишената честота на онкологичните заболявания в лицево-челюстната област води до увеличаване на броя на пациентите с резекция на горната и долната челюст. Най-често болните постъпват за хоспитализация през 3-4 стадий от  заболяването, което затруднява тяхното лечение. Въпреки това проучванията показват нараснала продължителност на живот след проведеното оперативно лечение.

Споделете в социалните мрежи:

Още публикации

Резекция на обеззъбена горна челюст

1. Резекция на обеззъбена горна челюст 2. Изработената от акрилова пластмаса протеза 3. Завършената протеза със силиконова вложка 4. Завършеното лечение